ورود همکاران
  • Ad
  • Ad

به پورتال چاپخانه تقوی زاده خوش آمدید

  • Ad
  • Ad
  • Ad
  • Ad
  • Ad
  • Ad
  • Ad
  • Ad

پوستر چیست؟

پوستر یک ورق چاپی است که غالبا بر روی دیوار یا تابلوی اعلانات نصب گردیده و وظیفه تبلیغات یا اطلاع‌رسانی به قشر گسترده ای از مخاطبین را برعهده دارد . در واقع آگاهی داده و مطلبی را می ‌رساند.
چاپ پوستر به صورت تکرو بوده و معمولاً به صورت عمودی طراحی و نصب می گردد.

شیوه طراحی پوستر در رساندن مفهوم به مخاطب دارای اهمیت بسزایی است. قبل از طراحی آن باید در نظر داشت که هدف از طراحی، چاپ و نصب این پوستر چه می باشد .

کارکرد پوستر ها به چند دسته ذیل تقسیم می گردد :

۱- پوستر با موضوع «اقتصاد و تجارت» مثل : پوستر برای معرفی فعالیت تجاری موسسات آموزشی، تولید کنندگان مواد غذایی، ساعت، پوشاک و غیره، فروش فوق العاده محصولات یک شرکت و …

۲- پوستر به منظور «اطلاع رسانی و تبلیغات» مانند : پوستر رقابتهای ورزشی ، پوستر انتخاباتی، پوستر فیلم های سینمایی و …

۳- پوستر با عناوین «آموزشی و تربیتی» مانند پوستر آموزش های تربیتی ، پوستر آموزه های دینی و اخلاقی و آیات و روایات، پوستر آموزش فرهنگ شهروندی، پوستر امر به معروف و نهی از منکر و …

۴- پوستر با عناوین «شناختی و معرفی» مثل پوستر بازیکنان و تیم های ورزشی، پوستر اماکن فرهنگی و مذهبی . پوستر مناظر طبیعی و شهرها ، پوستر مشاهیر بزرگ علمی و هنری  و …

۵- پوستر با عنوان «فراخوان و یا دعوت به بازدید» مانند فراخوان و یا دعوت به سمینارها و همایش ها، بازدید از نمایشگاه ها و …

۶- پوستر با موضوع «مناسبتی» با هدف بیان تبریک و تسلیت برای مناسبت های ملی و مذهبی، مثل پوستر گرامیداشت هفته دفاع مقدس، یا تبریک میلاد پیامبر .

در چاپ پوستر های تجاری یا تبلیغاتی می توان از دیگر کارکرهای  پوستر مانند تصاویر متناسب و یا حتی تقویم سال، در کنار پیام تبلیغاتی مورد نظر خود استفاده کرد، تا از این طریق جلب نظر بیشتری در مخاطب ایجاد گردد.

محدودیت خاصی در ابعاد چاپ پوستر به نظر نمی رسد. خصوصا که در دهه های اخیر ماشین آلاتی برای چاپ پوستر در ابعاد بسیار بزرگ (Large Format) طراحی و تولید شده و همه روزه در محیط اطراف خود شاهد این گونه از پوستر ها به نام «بنر» هستیم. این پوستر ها معمولا در تیراژ کمی چاپ و نصب می گردند.

اما در حوزه فعالیت چاپخانه کتیبه که چاپ افست می باشد، این ابعاد محدود گردیده و با توجه به ماشین آلات چاپ افست، حداکثر تا ابعاد ۷۰ × ۱۰۰ سانتیمتر مقدور می باشد. البته پوستر های چاپ افست که اغلب در تیراژ های بالا و در حالات تک رنگ، دو رنگ، یا چهار رنگ چاپ می شوند، با توجه به محل نصبشان، نیازی احساس نمیگرددئ که حتی بزرگتر از ۷۰ × ۵۰ سانتیمتر باشد.

نکته قابل توجه که باید به آن اشاره نمود : صرفه اقتصادی در چاپ پوستر در تعداد بالاست، که بدین منظور پوسترها معمولاً در چند سایز استاندارد که کمترین دورریز کاغذ را دارد، چاپ می شوند.

البته محدودیتی در چاپ پوستر در سایر ابعاد و تیراژ به دلخواه سفارش دهنده وجود ندارد.